O mnie i o blogu

Kim jestem?

Od przeszło 7 lat inwestuje swoje pieniądze na Warszawskim parkiecie. W moim kręgu zainteresowań jako inwestora pozostają zarówno spółki notowane na NewConnect jak i na GPW. Przez te wszystkie lata obecności na rynku sprecyzowałem jasno swoje oczekiwania oraz profil inwestycji, o którym teraz opowiem Wam kilka słów:

Jak inwestuje?

Staram się na bieżąco przeglądać wszelkie raporty publikowane przez spółki. Lekturą obowiązkową pozostają dla mnie raporty kwartalne wszystkich spółek notowanych na giełdzie (tak potrafie przeczytać kilkaset raportów w ciągu tych kilku dni). Na tej podstawie wybieram do swojego portfela kilka spółek o przewidywanej przeze mnie najwyższej stopie zwrotu.

Jestem raczej zwolennikiem strategii, którą określiłbym mianem kup i zapomnij. Jestem inwestorem długoterminowym i na każdą inwestycję patrze z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Nie interesują mnie chwilowe wahania kursu, zarówno in plus jak i in minus. Wszystkie moje dotychczasowe inwestycje nauczyły mnie po prostu, że takie podejście jest długoterminowo bardziej skuteczne i mniej obciąża psychicznie. Obrana przeze mnie strategia pozwala odciąć się od emocji spowodowanych zmianami kursu i na chłodno zweryfikować decyzję co do inwestycji w daną spółkę.

Po latach stwierdzam, że oprócz odpowiedniego doboru spółek do portfela to psychika inwestora odgrywa największą rolę w skutecznym inwestowaniu. Cóż bowiem z tego, że uda nam się wyselekcjonować świetną spółkę jak sprzedamy jej akcje na pierwszym większym spadku, albo po 10% wzrostu, tylko dlatego, że nie wytrzymaliśmy psychicznie obciążania związanego ze stratą/zyskiem. Czyż nie jednym z najczęściej powtarzanych przez inwestorów frazesów nie jest stwierdzenie: „po co sprzedałem wtedy te akcje”?

Odpowiedzcie sobie szczerze czy nigdy nie zadaliście sobie takiego pytania :).

W jakie spółki inwestuje?

W swoich analizach korzystam głównie z analizy fundamentalnej, rolę analizy technicznej sprowadziłem do pomocniczej. Znam się na niej raczej tylko w podstawowym aspekcie tj. potrafię ocenić czy spółka znajduje się w trendzie wzrostowym i znam podstawowe formacje.

Do swojego portfela staram się dobierać spółki, które spełniają chociaż jedno z dwóch poniższych kryteriów:

  1. wypłacają wysoką, regularną dywidendę, a ponadto rozwijają się
  2. dynamicznie się rozwijają oraz mają perspektywy do dalszego rozwoju.

Najbardziej pożądane przeze mnie jest znalezienie spółki, która spełnia oba z wyżej wymienionych kryteriów. Choć nie jest to łatwe, to jednak czasem się to udaje i wtedy zyski z takiej inwestycji są ponadprzeciętne.

Jaki jest cel tego bloga?

Na łamach niniejszego bloga, będę zamieszczał swoje przemyślenia na temat inwestowania. Będę poruszał kwestie nie tylko związane z inwestycjami w rynek akcji ale także w inne aktywa. Chcę, aby ten blog stał się nie tylko miejscem gdzie inwestorzy będą mogli zapoznać się ze sporządzanymi przeze mnie analizami ale także by wymieniali się ze sobą doświadczeniami. Na blogu będę poruszał różne kwestie związane z inwestowaniem, tak by każdy mógł tutaj znaleźć coś dla siebie. Postaram się przekonać Was, że warto inwestować swoje pieniądze, że warto pomyśleć o swojej przyszłości.

Docelowo planuje, by ten blog pokazał jego czytelnikom, że inwestować może każdy, żeby udowodnił iż pomnażanie swoich pieniędzy nie jest świętym gralem zarezerwowanym dla zamożnych. Z uwagi na powyższe postaram się pokazać Wam jak w prosty sposób możecie także zoptymalizować swój budżet i zacząć oszczędzać, by zdobyć pieniądze na inwestycje.

Zapraszam wszystkich do odwiedzania bloga 🙂

 

 

2 myśli na temat “O mnie i o blogu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *